Ali Məhkəmədə yol qəzası törətməkdə təqsirləndirilən Qalib Mirzoyevin barəsindəki qərardan dövlət ittihamçısı tərəfindən verilən kassasiya protesti və kassasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclası başa çatıb.
Pravda.az-ın məlumatına görə, hakim İlkin Rəcəbovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Qərara əsasən, kassasiya protesti baxışdan çıxarılıb, məhkumun müdafiəçisinin kassasiya şikayəti Cinayət-Prosessual Məcəllənin 417.1-ci maddəsinin tələblərinin yerinə yetirilməsi üçün aidiyyəti üzrə Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinə göndərilib.
İttihama görə, hadisə 7 iyun 2023-cü il tarixində Quba şəhərində qeydə alınıb.
Belə ki, "VAZ-2107"markalı avtomobillə "Opel" markalı avtomaşının toqquşması nəticəsində 1 nəfər ölüb, 2 nəfər yaralanıb. Qəza nəticəsində "Jiquli"nin sürücüsü, 25 yaşlı Elnur Kəlbiyev yerindəcə ölüb, sərnişin, 20 yaşlı Sahil İsayev isə ağır vəziyyətdə xəstəxanaya yerləşdirilib.
Hadisədən sonra sürücülərdən biri Qalib Mirzoyev saxlanılaraq cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.
Quba Rayon Məhkəməsinin hökmü ilə o, cəzasını məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkməklə 5 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum olunub. Birinci instansiya məhkəməsinin qeyd edilən hökmündən Qalib Mirzoyevin müdafiəçisi apellyasiya şikayəti verib, hökmün ləğv edilməsi, təqsirləndirlən şəxs barəsində bəraət hökmünün çıxarılmasını xahiş edib. Hökmdən eyni zamanda dövlət ittihamçısı apellyasiya protesti verib, məhkumun cəzasının ümumi rejimli cəzaçəkmə müəssisəsində çəkməsi müəyyən edilərək, təklif etdiyi həddə azadlıqdan məhrumetmə cəzası təyin edilməklə hökmün dəyişdirilməsini istəyib. Sumqayıt Apellyasiya Məhkəməsinin qərarı ilə apellyasiya şikayətləri və apellyasiya protesti təmin edilməyib.